SMC İLAÇ KİMYA A.Ş.

Doğa bize atalarımızdan miras kalmadı, onu torunlarımızdan ödünç aldık.

PROL
Zeytin Güvesi Feromonu


Zeytin Güvesi/ Prays oleae


Konukçuları:Zeytin bitkisi

Zeytin güvesi zeytin bitkisine üç farklı döneminde zarar vermektedir. İlk dönemdeki zararı yaprak epidermisine girerek galeriler açmasıyla, ikinci dönem zararı çiçek ve tomurcuk devresinde verdiği zararla meyve tutumunu engelleyerek, üçüncü dönem zararı ise meyve sapından girerek meyvelerin dökülmesine sebebiyet vermesiyle olur. Sezon boyunca zararını devam ettirmekte ve henüz yağlanmadan düşen meyveler ticari olarak değerlendirilememektedir.


ZararŞekli: Zeytin güvesi larva döneminde meyveye zarar vermekte, meyvelerin dökülmesine neden olmaktadır. Zeytin güvesinin meyvelerdeki zarar oranı yıllara ve yetiştiği bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte bazı yıllarda bu zarar % 30'a kadar ulaşan ürün kaybına neden olabilmektedir.


KullanımBilgisi: Feromon kapsül yerleştirilmiş tuzaklar  zararlının ergin çıkış döneminden 15 gün önceyerden 1,5-2 metre yüksekliğe ağaç dalına asılmalı ve haftada bir kontrol edilerek zararlı sayısı not edilmelidir. İlaçlama öncesi gözlem amaçlı hektara 1 adet feromonlu tuzak asılır.Organik tarım yapılan bahçelerde ve iyi tarım uygulamalarında her 5 ağaçta bir  tuzak asılır. Ürün hasadına kadar tuzakların asılı kalması gereklidir.
  • Zararlısı: Zeytin Güvesi
Toprağa ve mahsule kimyasal karıştarmadan zararlılardan kurtarmanın en kolay yolu

Toplu alımlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SMC İLAÇ KİMYA A.Ş. ® | TEAMWOORK || CNPSOFT

YUKARI