SMC İLAÇ KİMYA A.Ş.

Doğa bize atalarımızdan miras kalmadı, onu torunlarımızdan ödünç aldık.

BACOL
Zeytin Sineği Feromonu


Zeytin Sineği /Bactrocera(Dacus)oleae  


Konukçuları: Başta gelen konukçusu kültür zeytini adı verilen  Oleae europaea L dir. Yabani zeytin Oleae oleaster ve Ak kesme Phyllyrea sp dede zararlı olmaktadır.

  

Zarar Şekli: Zeytin sineği larva döneminde ve meyve etinde zararlı olur. Larva gelişme süresin de çekirdek etrafında galeriler açarak beslenir. Böylece meyvelerin çürüyerek dökülmesine, yağ miktarının azalmasına, kısmen de yağda asitliğin yükselmesine neden olur. Zeytin güvesi zeytin bitkisine üç farklı döneminde zarar vermektedir. İlk dönemdeki zararı yaprak epidermisine girerek galeriler açmasıyla, ikinci dönem zararı çiçek ve tomurcuk devresinde verdiği zararla meyve tutumunu engelleyerek, üçüncü dönem zararı ise meyve sapından girerek meyvelerin dökülmesine sebebiyet vermesiyle sezon boyunca zararını devam ettirmekte ve henüz yağlanmadan düşen meyvelerde  ticari olarak değerlendirilemeyecektir.


Kullanım Bilgisi : Bu zararlıda feromonlar monitor olarak kullanıldığı gibi tuzak sayılarını artırarak mücadeleye dönük bir uygulamada yapılabilir. Gözlem amaçlı kullanım da hektara iki veya üç tuzak, mücadele içinse üç veya dört ağaçta bir tuzaklar asılarak kullanılır.

Zeytin sineği tuzağı olarak kullanılan Delta tipi tuzak veya Mcphail tuzak 3-4 ağaçta bir olarak asılır, arada kalan ağaçlar için her ağaca bir veya iki adet sarı yapışkan tuzak asılarak mücadele desteklenir Tuzaklar mümkün olduğunca gölge ve rüzgar almayan yönlerde asılmalıdır.

Zeytin sineği için feromon + besi çekicisi kullanmak uygun olur. Mcphail tuzağın dispenser haznesine feromon kapsülü yerleştirilir, atraktant ise sarı yapışkan tuzağın üst kısmına asılacağı gibi Mcpahil tuzağın bir kenarından sarkıtılarakta asılabilir.Tuzağın içine belli miktarda su koymakta faydavardır.

Tuzak asım yüksekliği 1,5 metre civarında zararlının yoğun olduğu kısımlara asılmalıdır.


  • Zararlısı: Zeytin Sineği
Toprağa ve mahsule kimyasal karıştarmadan zararlılardan kurtarmanın en kolay yolu

Toplu alımlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SMC İLAÇ KİMYA A.Ş. ® | TEAMWOORK || CNPSOFT

YUKARI