Sık Sorulan Sorular

Doğa bize atalarımızdan miras kalmadı, onu torunlarımızdan ödünç aldık.

Sık Sorulan Sorular


Feromon nedir?

 Feromon bir böcek türünün, kendi bireyleri arasında haberleşmelerinde kullandıkları kokudur. Feromon böcekler arası kimyasal konuşma dilidir. Birçok çeşidi vardır (alarm, toplanma, çiftleşme, vs. gibi.) Örneğin; çiftleşmeye hazır bir dişi böceğin salgılamış olduğu kokuyu kilometrelerce öteden alan erkek böcek,kokunun izini takip ederek dişiye ulaşır. İşte bu koku çiftleşme feromonudur.Feromon ve tuzak kullanımın faydaları nelerdir?

 Feromonlar zararlı kimyasal maddeler içermez bu sebeple çevreye, insana, yaban hayatına, balıklara, arılara ve kuşlara hiçbir zararı yoktur.

 Feromonla mücadele türe özgü olduğu için hedef zararlı dışında herhangi bir canlıya zarar vermez. 

Feromonlar zararlı mücadelesinde kullanılmasının yanı sıra ilaçlama zamanı , zararlı popülasyonu ve nerede yoğunlaştıkları konusundada fikir verdiği için ilaçlama öncesi kullanılan ve bu sayede ilaç tüketimini azaltan, ilaçlamada başarıyı sağlayan ürünlerdir. Uygulaması oldukça pratiktir ve ilaçlamaya göre daha güvenlidir. 

Çok dik, engebeli ve yüksek arazi şartlarında dahi rahatlıkla uygulanabilir. Uygulanması ve takibi esnasında  fazla işçilik gerektirmez. Diğer zararlı mücadele yöntemlerine göre feromonun etkinlik süresi çok uzundur. 

Aynı kimyasal ilaçlar üst üstte kullanıldığı  zaman zararlı böcekler ilaca bağışıklık kazanmakta ve ilaç etkili olmamaktadır feromon kullanımında feromona bağışıklılık söz konusu değildir. 

Kimyasal kullanılmadan feromonla yapılan zararlı mücadelesi sonucu elde edilen ürünlerin iç ve dış pazarlardaki değeri çok artmaktadır ve sağlık açısından tercih edilmektedir.Farklı bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Biz de her sorunun bir cevabı mutlaka vardır! Bize Ulaşın

SMC İLAÇ KİMYA A.Ş.

YUKARI