SMC İLAÇ KİMYA A.Ş.

Doğa bize atalarımızdan miras kalmadı, onu torunlarımızdan ödünç aldık.

EPKU
Kuru İncir Güvesi Feromonu


Kuru İncir Güvesi / Ephestia cautella 


Konukçuları: İncir, üzüm, erik, kayısı, hurma v.b. kuru meyvelerde, kestane ceviz,iç fındık, antep fıstığı, yer fıstığı, badem, susam, ayçiçeği v.b. yağlı tohumlarda, hububat ve mamülleri, kakao, süt tozu, baharat, keçi boynuzu, v.b.materyallerde zararlı bir türdür.


Zarar Şekli:Depolanmış materyalin üst yüzeyinde ipek iplikleri ile sarılmış larva dışkıları ile birörtü oluşturabilirler. Pupa kozalarına da çuvallanmış üründe ürünün çuvala değdiği yerlerde rastlamak mümkündür. Tahıl danelerinde yeme zararı tipik olarak embriyo bölgesinde olur. Yapılan araştırmalara göre; İncir Kurdu, KuruMeyve Güvesi ve Kuru İncir Güvesi Ege Bölgesinde kuru incirin sergi döneminde%12 – 23, depolarda ise %39 – 68 oranında kayıplara neden oldukları kanıtlanmıştır. Ayrıca bu zararlıların larva döneminde incir içine bıraktıkları baş kapsülleri dış satımda sorunlara yol  açabilmektedir.

 

KullanımBilgileri: Bir adet feromon, dispenser haznesine  yerleştirildikten sonra tuzaklar , depolanmış ürüne mümkün olduğunca yakın olacak şekilde asılır. Tuzak dozu 100m2 de  bir adet olmalıdır.. Feromon kapsülleri deponun sıcaklığına bağlı olarak 4-6 haftada bir değiştirilir. Haftada bir tuzaklar kontrol edilerek yakalanan zararlılardan  temizlenir.


  • Zararlısı: Kuru İncir Güvesi
Toprağa ve mahsule kimyasal karıştarmadan zararlılardan kurtarmanın en kolay yolu

Toplu alımlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SMC İLAÇ KİMYA A.Ş. ® | TEAMWOORK || CNPSOFT

YUKARI