SMC İLAÇ KİMYA A.Ş.

Doğa bize atalarımızdan miras kalmadı, onu torunlarımızdan ödünç aldık.

SİTOKO
Pirinç Biti Feromonu


Pirinç biti/ Sitophilus(calandra)oryzae


Zarar Verdiği  Ürünler: Tüm Hububat çeşitleri.

Zarar Şekli: Birinci derecedeki zararlılar doğrudan sağlam tanede zarar yapabilmektedir. Zararlı yumurtalarını, tanenin embriyosunun yakın kısımlarına hortumu ile açtığı deliğe bırakır.Bu delik jelimsi bir ağız salgısı ile kapanır. Bulaştıkları ürünlerde yoğun bir biçimde beslenerek ağırlık, kayıpları oluştururlar. Zararlıların gömlek kalıntıları, pislikleri ve salgıladıkları ağ maddeleri nedeniyle, ürün nitelik kayıplarına uğrar.  Yoğun bulaşmalarda üründe küflenme,  kızışma ve kokuşmalar ortaya çıkar.


Kullanım Bilgileri: Kullanılacağı ortama ve ürün özelliğine bağlı olarak iki tip tuzak kullanılır. Bu tuzaklar mücadele değil monitor amaçlıdır.

Sonda Tuzak: Depolanmış tahılın  ilk 1 metresine diklemesine batırılır. Zararlıyı çekmek için tuzağın aşağıda kalan sivri ucuna bir kaç damla (1 ml.) çekici  yağ konularak 100mde 1 adet tuzak gelecek şekilde tuzaklar yerleştirilir. İlk uygulamada tuzak, 24 saat sonra kontrol edilmelidir. Daha sonra izleme  haftada bir yapılabilir.

Depo Tespit Tuzağı: Çekici yağ, naylon kap haznesine 1ml dökülür , 100m2 de 1 adet tuzak gelecek şekilde,  tahılların bulunduğu depo duvarlarına veya zemine tuzaklar yerleştirilir.

  • Zararlısı: Pirinç Biti
Toprağa ve mahsule kimyasal karıştarmadan zararlılardan kurtarmanın en kolay yolu

Toplu alımlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SMC İLAÇ KİMYA A.Ş. ® | TEAMWOORK || CNPSOFT

YUKARI