SMC İLAÇ KİMYA A.Ş.

Doğa bize atalarımızdan miras kalmadı, onu torunlarımızdan ödünç aldık.

DAKOL
Akdeniz Çam Kabuk Böcek Feromonu


Akdeniz çam kabuk böceği/ Orthotomicus erosus


Zarar verdiği ağaçtürleri: Başta Kızılçam olmak üzere tüm çam türleri ve sedir ağaçlarında konukçudur.


ZararŞekli: Tahribatını hava koşullarına bağlı olarak Nisan ayından Ekim ayına kadar sürdürür. Farklı bölgelerde altı jenerasyon verdiği görülmüştür. Üreme enerjisi yüksek olup ülkemiz için tehlikeli bir böcektir. Sekonder bir zararlı olup yetişme ortamına uygun olmayan yerler ile çeşitli mantar hastalıkları ve tırtıllar tarafından tahribata uğramış her yaştaki ağaçlarda görülür. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yaygındır. Poligam olan bu böceğin çiftleşme odasında 2-5 adet dişi ile çiftleştikten sonra her dişi böcek genellikle lifler istikametinde 2 kollu ana yollar açmaktadır. Bazen ana yolun uzunluğu 5-20 cm arasında değişmektedir. Yumurtalardan çıkan larvalar ana yola dik istikamette uzanmaktadır. Larva yollarının uzunluğu 5-6 cm’yi bulmaktadır. Pupa kabuk ile odun arasında oval şeklindeki beşikler içerisinde meydana gelir.


KullanımBilgileri: Her bir tuzağın en üst kapağının altına bir adet feromon dispenseri yerleştirilir, sonra tuzaklar yerden 1,5-2 m yüksekte kalacak şekilde  sağlam bir şekilde toğrağa  sabitlenmiş olan ahşap veya metal ters L şeklinde hazırlanmış bir kazık üzerine asılır. Tuzak dozu hektara 4-5 adet feromon tuzağı gelecek şekilde olmalıdır. Bu tuzak asım işlemleri sağlıklı ağaçlardan en az 6m. uzağa yapılmalıdır. Feromon dispenserleri sıcaklıkta göz önünde bulundurularak ortalama 6 haftada  bir değiştirilir. Tuzaklar  15 günde bir  kontrol edilerek yakalanmış zararlılardan temizlenir.


KullanımBilgileri: Her bir tuzağın en üst kapağının altına bir adet feromon dispenseri yerleştirilir, sonra tuzaklar yerden 1,5-2 m yüksekte kalacak şekilde  sağlam bir şekilde toğrağa  sabitlenmiş olan ahşap veya metal ters L şeklinde hazırlanmış bir kazık üzerine asılır. Tuzak dozu hektara 4-5 adet feromon tuzağı gelecek şekilde olmalıdır. Bu tuzak asım işlemleri sağlıklı ağaçlardan en az 6m. uzağa yapılmalıdır. Feromon dispenserleri sıcaklıkta göz önünde bulundurularak ortalama 6 haftada  bir değiştirilir. Tuzaklar  15 günde bir  kontrol edilerek yakalanmış zararlılardan temizlenir.


  • Zararlısı: Akdeniz Çam Kabuk Böceği
Toprağa ve mahsule kimyasal karıştarmadan zararlılardan kurtarmanın en kolay yolu

Toplu alımlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SMC İLAÇ KİMYA A.Ş. ® | TEAMWOORK || CNPSOFT

YUKARI